top of page

İnovasyon nedir ?

Eğer sizde sıkça duyduğumuz inovasyon kelimesinin anlamını merak ediyorsanız bu yazım tam size göre ...
İnovasyon Nedir ?


İnovasyon kelimesinin kullanılmadığı şirket kalmamıştır herhalde. Toplantılarda sıkça duyarız bu kelimeyi. Herkes yeni bir kelime olduğu düşünür. İnovasyonun tarihi aslında çok eskidir. 1930 yıllarda Avusturyalı bir Siyaset bilimci (Joseph Alois Schumpeter) inovasyondan yaratıcı bir yıkım olarak bahsetmiştir.


  • İnovasyon aslında herkes tarafından yenilik, yenilikçilik , bir icat veya bir Ar-Ge çalışması olarak bilinir. Aslında tam olarak öyle değildir.


  • İnovasyon sonucunda bir fayda ortaya çıkması esastır. Sonucunda ortaya bir kazanç çıkmayan yenilik veya bir icat inovasyon değildir.


  • Yani inovasyon bir icat olmak zorunda da değildir. İşleyişin değişmesi ile ortada hiçbir yeni ürün olmadan şirket kazanç sağlıyor ise tam anlamıyla burada inovasyon yapılmış demektir.


  • Bir Ar-Ge çalışmasının inovasyon olabilmesi için sonucunda bir kazanç elde edilmesi gerekir. Sonucunda kazanç veya fayda sağlamayan hiçbir şey inovasyon olarak kabul edilemez.


  • Örneğin daha önce gittiğiniz bir restoran düşünelim. Yemek için gittiniz ve her zaman kinden farklı olarak sizi kapıda bir şef garson karşıladı. Ve size isminizle hitap etti. Misafirlerinizin yanında size masanıza kadar eşlik etti. Sizi güler yüzü ve sıcak davranışları ile çok memnun etti. Siz restorana daha sık gitmeye başladınız ve misafirlerinizi götürmek için genellikle bu restoranı tercih etmeye başladınız. Bu restoranda daha önce böyle bir uygulama yoktu. İşte restoran tam anlamıyla bir inovasyon yapmıştır. Burada ortada bir icat yoktur. Tamamen bir hizmet anlayışı söz konusudur. Kazanç sağlamasından dolayı kelimenin tam anlamıyla bir inovasyon yapılmıştır.


  • İnovasyon daha önceleri çözümlenememiş sorunları ve problemleri çözümlemek amacıyla üretilebilecek fikir, düşünce, yenilik veya değişiklik olabileceği gibi, zaten var olan ürün veya hizmetin daha iyi, daha kullanışlı ve güzel arz edilmesidir.


  • Yani anlamamız gereken konu şudur, inovasyon illa yenilik demek değildir. Sonucunda fayda sağlayan her türlü yenilik veya değişiklik inovasyon demektir.

Comments


bottom of page