top of page

ERP “Enterprise Resource Planning” NEDİR ?

Kurumsal kaynak planlaması anlamına gelen ERP sistemini sizlere en anlaşılabilir şekli ile açıklamaya çalışacağım.ERP sistemi bir işletmenin Üretim safhasından tutunda , satış ve satış sonrası hizmetler safhasına kadar geçen tüm süreçlerin ve birimlerin tek bir program aracılığı ile yönetildiği ve takip edildiği sistemdir.

Kısaca bir program düşünün, şirkette tüm birimler sabah işe geldiğinde o programa giriyor. Ve programda departmanların kullanabilmesi için kendi departman isimlerinden oluşan sekmeler veya alt menüler var. Yani ;

  • Üretim departmanının yöneticisi ERP programının ÜRETİM kısmına giriş yapıyor. Ve Üretime iş emri hazırlama, stok kontrolü yapma, malzeme listeleme, kalite kontrol formlarını doldurma vb. gibi işlemlerin tamamını bu menüden yapıyor.

  • Muhasebe departmanının yöneticisi ERP programının MUHASEBE kısmına giriyor. Nakit Yönetimi, şirket kasa bakiyesi, genel hesap defteri, günlük harcama defteri, nakit girişleri, nakit çıkışları vb. tüm mali konuları bu menüleri kullanarak yönetiyor.

  • ARGE departmanın yöneticisi ERP programı üzerinden ARGE kısmına giriyor. Tasarımda olan işler, haftalık iş dağılımı, proje takibi vb. konuların tamamını bu menü üzerinden yönetiyor.

  • Satış departmanı yöneticisi ERP programı üzerinden SATIŞ VE PAZARLAMA kısmına giriyor. Müşteri portföyü, Teklif hazırlama ve gönderme, Verilen teklif takibi, yıl içerisindeki satış planlaması, toplam satış sayısı, yeni sipariş için otomatik temrin tarihi bilgisi vb. tüm konulara bu kısımdan ulaşıyor.

  • Teknik Servis Departmanı yöneticisi , yine ERP programı üzerinden SATIŞ SONRASI HİZMETLER kısmına giriyor. Servis taleplerini inceleme, servis planlaması, servis personeli mesai hak ediş listesi, yol masraf planlaması, yıllık ücretli servis takibi, yıllık garanti kapsamında onarım takibi vb. tüm işlemlerini bu kısımdan yönetiyor.


Yani kısacası tüm birimlerin tek bir program üzerinden çalışmalarını yönettiği sisteme ERP sistemi diyebiliriz.

Genel müdür ve varsa CEO bu programın tamamına erişebilerek tüm birimleri takip edebiliyor, yönlendirebiliyor, iş emri açabiliyor. Diğer tüm departmanlar sadece kendi kısımlarına girebiliyor.

ERP programlarının genel mantığını bu şekilde anlatmak istedim. Umarım gerekli bilgileri sade ve anlaşılır bir şekilde sizlere izah edebilmişimdir.

Comentários


bottom of page