top of page

İyi Bir Lider Özellikleri

İyi bir lider olmak için nasıl vasıflara sahip olmalısınız ? Yazımı okumalısınız...


  1. İyi bir lider olmak istiyorsanız her şeyden önce yönettiğiniz insanlara değer vermeniz gerekir. Yönettiğinizi insanların şartlarında gözle görülür iyileştirmeler yapmanız gerekir. Bu insanların sizin bir lider , yol gösterici, ilham verici olarak kabul etmesinde büyük rol oynayacaktır. Liderliğin temeli insanlara hizmet etmek , şartlarında iyileştirmeler yapmak ile atılır. Yani yapmanız gereken liderlik yapmak istediğiniz insanların şartlarını öğrenmek ve düzenlemektir. Daha somut örnek verecek olursak bir işyerine müdür oldunuz ve altınızda çalışan 10 personel var. İyi bir lider olmak için ilk yapmanız gerekenler onların imkan ve şartlarındaki eksikleri gidermek olmalıdır. Örneğin en çok neyden şikayet ediyorlar ; bunlar şirketteki fotokopi makinesinin sürekli arıza çıkarması olabilir, şirkette yazıcı olmaması olabilir, serviste yer olmayıp ayakta gitmeleri olabilir, yeteri kadar çalışabilecekleri alet veya ekipman olmayabilir gibi örneklerle çoğaltabiliriz. Bunların tespitini hızlı bir şekilde yaparak imkanları artırmak ekibinizin size saygınlık kazanmasınız başlangıcı olacaktır. Bu husus çok önemli olduğu için üzerinde fazlasıyla durmak gerekir

  2. Eğer ilk maddeyi başaramamış ve gereken saygınlığı kazanamamışsanız diğer maddeler pek faydalı olmayacaktır. Eğer ilk maddeyi başarmış ve gerekli saygınlığı kazanmışsanız ve iyi bir lider olmak istiyorsanız mutlaka kendinizi günlük, haftalık, aylık sorguya çekmelisiniz. Yaptığınız ve yapmadığınız işleri gözden geçirmelisiniz. Kendi kendinizin muhasebesini yapmalısınız. Bir sonraki sorgu gününe kadar yapmak istediklerinizi planlamalısınız. Bir sonraki sorgu gününde yapamadıklarınızın nedenlerini irdelemelisiniz. Hatta bu muhasebeleri bir kağıt üzerinde kayıt tutarak yapmanız, yıl sonunda performans grafiğinizi ortaya koyacaktır. Acaba planladıklarınızın yüzde kaçını gerçekleştirebiliyorsunuz ? Bu sorunun cevabını alabileceksiniz.

  3. Yine lider bir karakterin olmazsa olmazı zıt görüşlere duyduğu ilgi ve alakadır. Bir konu hakkında her zaman siz haklı olmayabilirsiniz . Mutlaka karşınızdaki insanların görüşlerini not almalı, bu görüşü neden savunduklarını araştırmalı, değerlendirmelisiniz.

  4. Her şeyi siz yapamazsınız. Her şeyi siz yapmaya kalkarsanız bir lider olamazsınız. Siz insanlara balık tuttuğunuzda kahraman olursunuz. Ancak olta yapmayı öğrettiğinizde bir lider olursunuz. Doğru insanları bulmak, doğru kadroyu oluşturmak bir liderin en önemli özelliğidir.

  5. Ekibinize karşı özgüven sergilemeniz gerekir. Onların yaptıkları işlere hakim olmanız gerekir. Size bir sorun ile geldiklerinde mutlaka çözüme kavuşturmalısınız. Mutlaka ekibinizin sorunları ile ilgilenmeli ve ilgilendiğinizi onlara hissettirmelisiniz . Ekibinin sorunları ile ilgilenmeyen bir kişi liderlik yapamaz.

  6. En önemli özelliği en sona sakladım. İyi bir lider elde edilen başarıyı ekibi ile paylaşandır. Yani bir başarı geldiğinde , o başarı için emek harcayan insanları onurlandırmalı ve ödüllendirmelidir. İşte o zaman iyi bir lider olmak için tüm engeller kırılmış olur.

Comentários


bottom of page