top of page

Çalışanların Verimini Artırmanın Yolları

Tüm çalışanlar, yöneticiler ve işverenler; bu makale 5 dakikanızı ayırmanıza değecek...Çalışanların Verimini Artırmanın Yolları


Öncelikle Yanlış bilinen gerçeklerle başlamak istiyorum. Türkiye ‘de maalesef çoğu patron çalışanlarının yasal haklarını verdiği için onu moral ve motivasyon olarak memnun edeceğini düşünür. Fakat konu tam olarak öyle değildir. Patronların çalışanları için maaşlarını zamanında ödemeleri, sigortalarını eksiksiz yatırmaları, yemeklerini vermeleri, servis ihtiyacını karşılamaları vb. konular aslında patronun kanunlar önünde zaten yapması gereken konulardır. Yani çalışanın daha işe başladığı ilk günden itibaren hakkettiği bir nevi özlük haklardır. Bu hakları karşılayan patronlar çalışanlarından hep üst düzey motivasyon beklerler, halbuki daha fazlasını yapmak gerektiğini bilmezler.


Bir çalışan hiçbir zaman maaşı zamanında ödendiği için, sigortası eksiksiz yattığı için işyerine daha fazla değer katmaya, daha çok çalışmaya, daha etkin sorumluluk almaya çalışmaz. Çünkü bu hakları zaten en başından hakketmiştir. Patronların çalışanlarına daha fazlasını vermesi gerekir. İşte verimi artırmanın temel sırrı budur. Hakkedilenin üzerinde bir şeyler vermek, çalışanlardan daha fazla emek ve çaba beklemektir. Tabi ki hiç bir şey karşılıksız değildir. Çalışanlara gerek sosyal haklar, gerek ekipman takviyesi, gerek prim, gerek çalıştığı ortamın güzelleştirilmesi gibi kendisini değerli hissettirecek şeyleri onlara vermek gerek. Eğer patronlar olarak bunları verebilirsek, işte o zaman o çalışandan sorumluluk almasını, daha fazla emek harcamasını, daha etkin olmasını, daha motive olmasını bekleriz.

Tüm bunlar birçok firma tarafından denenmiştir. Çalışanların motivasyon ve memnuniyet artışları gözlemlenmek şartıyla belirli bir süre çalışanlara; kimi zaman fiziki çalışma şartlarında değişiklikler yapılarak, kimi zaman servis takviyesi yapılarak, kimi zaman prim vererek, kimi zaman bilgisayar, yazıcı, fotokopi makinası gibi takviyeler yaparak, kimi zaman geziler düzenleyerek bir çok kez denenmiştir. Fakat bu konuda başarılı olan firmalarda olmasına rağmen, başarılı olamayan ve çalışanlarını halen daha memnun edemeyen firmaların sayısı oldukça fazladır.

İşte asıl çalışanları memnun edecek, onu işe bağlayacak ve keyifle çalışmasını sağlayacak sır aşağıda belirttiğim ipuçları ile saklıdır;


1.İpucu: Özgür çalışma ortamı

İşyeriniz de mutlaka atılgan, yeni bir şeyler üretmeye çalışan, sorumluluk almaya çalışan türde çalışanlarınız vardır. İşte onları sımsıkı tutun. Sakın ola onlara sen işine bak, o senin işin değil, hayır bu konuyla uğraşma gibi cümleler kurmayın. Bırakın özgür bir çalışma ortamı bulsun kendisine. Rahat çalışabilsin. Enerjisini sakın tüketmeyin. Ve uzaktan izleyin. Hatta onu desteklediğinizi ona hissettirin. Unutmayın bu madde kendisini ispatlamaya çalışan, atılgan, her görevde kendini öne atan çalışanlarınız için geçerli.


2.İpucu: Ödüllendirmek

1. ipucunda anlattığım personeliniz eğer başarılı oluyorsa mutlaka ödüllendirin. Terfi verme imkanınız var ise mutlaka maddi ve manevi karşılığı olan gerçek terfiler verin.


3. İpucu: Onurlandırmak

Eğer güzel bir iş başardıysanız , o işte emeği olduğunu bildiğiniz personellerinizi mutlaka bir toplantı ortamında mümkünse herkesin önünde onurlandırın. Kısa bir örnekle bir makine üretiyorsunuz ve satıyorsunuz. Daha önce Rusya pazarında hiç makineniz yok. Bir Satış personeliniz Rusya pazarına girmek için fikirler getirdi size (1. İpucu ya göre önünü kesmediniz hatta desteklediniz) ve sonunda çok emek harcayarak Rusya’ya 1 makine sattı. (2. İpucu ya göre onu ödüllendirdiniz. Bu ödül sadece para olmayabilir. Belki ailesi ile onu bir akşam yemeğine gönderdiniz.) Bu başarısını mutlaka diğer çalışma arkadaşlarının da bulunduğu bir toplantı ortamın da paylaşmalısınız. O bundan inanılmaz onur mutlu olacak ve motivasyonu artacaktır.

4. Ve Son İpucu: İş Dışında Bir Şeyler Konuşmak

Mutlaka iş hayatı dışında çalışanlarınızın hatırlarını sorun. Ailelerini sorun. Çocuklarına hediyeler gönderin. Kısaca iş dışında bir şeylerini paylaşın.

İşte bu başarıları elde edebilen, çalışanlarını mutlu ve memnun edebilen şirketler, rakiplerinden birkaç adım önde olacaklardır.

Comments


bottom of page